Освітній портал. Ігри для розвитку мови Цікаві форми роботи з корекції прийменників

Конспект

логопедичного заняття.

Тема: «Прийменник. Узагальнюючий урок»

Дидактичне завдання уроку:Організувати діяльність учнів, спрямовану на систематизацію вивченого матеріалу на тему «Прийменники».

Тип уроку:Урок узагальнення та систематизації знань та умінь.

Освітня мета:Створити умови для формування вміння застосовувати знання про прийменники в умовах вирішення навчальних завдань.

Корекційно-розвиваюча мета:Сприяти формуванню лексико-граматичної сторони мови через уміння узгоджувати прийменник зі словами, що позначають предмет, формування навичок вживання прийменників у мові.

Виховна мета:Створити умови для виховання культури мови; виховувати акуратність через підтримання порядку робочому місці.

Обладнання:

картки із текстом;

ілюстрації;

картки зі схемами прийменників (умовне їх позначення)

зошити, ручки;

презентація, проектор мультимедіа, ноутбук.

    Організаційний момент.

Здрастуйте, хлопці! Я рада вас бачити на уроці.

Я дуже хочу, щоб ви посміхалися,

Працюю нашою задоволені лишилися.

Нехай цей урок нас порадує всіх

І кожен із нас відчує свій успіх.

На уроці ми правильно і красиво говорити і грамотно писати. Для цього пропоную вам виконати артикуляційну та пальчикову гімнастики.

Арт.гімнастика:

«усмішка»

«огорож»

«кільце»

«трубочка»

«годинник»

Пальчикова гімнастика:

«вимиємо руки»

«струсимо воду»

«витрімо кожен палець рушником»

    Актуалізація.

-Дізнатися тему нашого уроку ви зможете розшифрувавши слово, тобто. розташувавши букви по порядку написаних під ними цифр. (слайд 2)

д п л р о е г

4 1 5 2 6 3 7

Правильно, прийменник.

Тему уроку ви визначили, а зараз поставте цілі уроку (чим ми займатимемося).

На минулих уроках ви навчилися виділяти прийменники з мови, правильно писати їх і погоджувати зі словами у реченні. Ці знання стануть у нагоді нам сьогодні при виконанні завдань.

Згадаймо, що таке прийменники? (Прийменник-це частина мови, маленьке слово)

Як вони пишуться зі словами? (Прийменники зі словами пишуться окремо)

Навіщо нам потрібні прийменники? (Прийменники потрібні для зв'язку слів у реченні) (слайд 3)

3.Систематизація та узагальнення.

Завдання на увагу "Четвертий зайвий". (слайд 4)

Як ви вважаєте, яке завдання ми маємо виконати?

(Відповіді дітей)

по ро на за

над без під лез

Висновок: слова, що залишилися, є прийменниками, прийменники-маленькі слова

"У гостях у весни" (слайд 5)

Прочитайте чотиривірші, знайдіть і назвіть прийменники.

Ах, крапель, крапель, крапель,

Золота карусель!

До нас у кораблику паперовому

По струмку приплив Квітень!

Сніг тепер уже не той,

Потемнів він у полі.

На озерах тріснула крига,

Наче розкололи.

Кораблик з паперу,

Я по струмку пустив.

Він обходив перепони,

Сильніше вітру був.

Що змінилося?

Висновок: прийменники пов'язують слова в реченні за змістом

4. Застосування навчального матеріалу у знайомій та новій навчальних ситуаціях.

p align="justify"> Робота з картками, що позначають схеми прийменників.

Діти, давайте згадаємо, як за допомогою схем можна позначити прийменники

Розкладіть схеми прийменників на парті.

Покажіть схему, що означає прийменник: на, в, під, із, за, від, до.

А зараз доберіть до кожної схеми відповідну ілюстрацію. Назвіть отримані словосполучення. (Учні становлять словосполучення по ілюстраціям-кульки в банку, м'яч під столом, хлопчик за деревом, яблука на дереві, дим із труби).

Придумайте словосполучення до схем, що залишилися.

Висновок: ми вчилися правильно вживати прийменники

Фізкультхвилинка. (слайд 6)

Покладіть руки - на парту,

Під парту,

За спину

Підніміть руки вверх,

тепер - у сторони,

потім – на плечі.

5.Перевірка рівня навчання.

Робота зі словосполученнями.

Хлопці, відкрийте зошити, запишіть, яке сьогодні число (Слайд 7)

Знайди прийменник

Виберіть потрібні приводи.

Прочитайте отримані словосполучення.

Запишіть отримані словосполучення. (уточнити правила роботи у зошиті)

(слайд 8)

проталини … землі

розцвіли … лісу

прилетіли … півдня

вийшов ... барлоги

Висновок: Прийменники потрібні для зв'язку слів, прийменники зі словами пишуться окремо

Робота над пропозицією.

Хлопці, ми маємо словосполучення про весну, яке завдання ми можемо виконати?

(Учні складають речення за допомогою словосполучень).

Складання оповідання за пропозиціями.

Робота з картками

Діти вставляють у текст прийменники.

Читають по ланцюжку.

Висновок: прийменники пишуться окремо від інших слів, прийменники потрібні для зв'язку слів у реченні

Гра «Жарт чи правда» (слайд 9)

Прочитайте пропозицію та визначте жарт це чи правда.

По струмку біжить дорога.

З бурульки звисає дах.

На листі розпустилися дерева.

Наш урок добігає кінця, давайте згадаємо, що ми згадали на тему «Прийменники» (слайд 10)

Рефлексія (підбиття підсумків) (слайд 11)

Які цілі ми ставили собі на початку уроку?

(Виділяти прийменники з мови, правильно писати їх і узгоджувати зі словами в реченні)

Прийменники у віршах, картинках та іграх для дітей: матеріали для мовних ігор та занять із дітьми дошкільного віку.

Прийменники у віршах, картинках, завданнях та іграх для дітей.

За даними досліджень, прийменникиз'являються у промови дітей пізніше, ніж інші частини промови. Спочатку діти починають вживати у своїй промові іменники, прикметники та дієслова, потім – метомименія, прислівники, числівники. І лише після них – прийменники. Перші прийменникиз'являються у дітей на третьому році життя - У віці 2 років 3 місяців - 2 років 6 місяців (А.Н. Гвоздєв).

Спочатку малюки починають використовувати прийменники «у», «с», «із»(«з дому», «з татом», «біля вікна». Потім – у віці від 2 років 6 місяців до 3 років з'являються слова "для", "після", "через", "під".

На п'ятому році життя (дані Г.М. Ляміної) діти найактивніше використовують у побуті прийменники "у", "в", "на", "с".У цьому віці рідко використовуються прийменники, що позначають точне місцезнаходження предмета («над», «між», «через», «до»). І практично не використовуються дітьми п'ятого року життя у повсякденному спілкуванні прийменники «під», «перед», «біля», «про». Діти у звичайному спілкуванні в побуті замість прийменників вважають за краще використовувати словами «там», «тут» (говірками місця).

У віці 5-7 років дитина користується вже великою кількістю різноманітних прийменників, правильно вживаючи їх у своїй промові: на, в, за, під, до, від, по, навколо, з, з, над, з-за, з-під, через, між.Діти знають, що привід – це окреме слово. І можуть порахувати, скільки слів у реченні з прийменником і викласти паличками схему речення. Одна паличка – це одне слово. Наприклад, у реченні «Ми йдемо в ліс» — 4 слова. Відповідно, схема цієї пропозиції виглядатиме як ряд із 4 паличок, і діти у 6 років уже розуміють, що «в» — це окреме слово у реченні

Освоєння прийменниківне так просто для дітей, як це може здатися. Малята часто пропускають прийменники у своїй промові або плутають їх, припускаючи мовні помилки. У цікавих мовних іграх та ігрових мовних вправах можна допомогти малюкам освоїти прийменники і навчитися точно і правильно, без помилок вживати їх у своїй промові.

Ігри з прийменниками для дітей.

Перед тим, як проводити мовні ігри з прийменниками потрібно з'ясувати, які прийменники вже використовує Ваш малюк і чи правильно він їх вживає.

Крок перший.

Вам знадобиться:м'яка іграшка - собачка, кішка, папуга або інший персонаж, який любить грати в хованки.

Нехай іграшка ховається в різних місцях кімнати, а дитина шукає, де вона сховалася і називає її місцезнаходження словами. Наприклад: «Собачка вшафі! А зараз вона підстолом! На столі! Задиваном! Увікна! міжлялькою та ведмедиком наполиці!» У цій грі ми можемо визначити, чи правильно дитина вживає прийменники у своїй промові.

Якщо Ви граєте з іграшкою - кішкою, то використовуйте вірш - лічилку Н. Пікулевой:

Чую, чую, чую, чую,
Хто потопав і куди!
Кішка стрибнула на дах
І зникла без сліду!
Раз два три чотири п'ять,
Я йду шукати її!

Поки говорять слова лічилочки, Ви ховаєте іграшку. На слова «я йду шукати» дитина розплющує очі і вирушає на пошуки. Виграш присуджується, якщо малюк не просто знайшов іграшку, а й назвав, де вона ховалася. Якщо малюку важко і він не справляється із завданням, то підкажіть йому правильну відповідь, при цьому зазначивши для себе, що цей привід ще не засвоєний дитиною. У будь-якому випадку гра повинна приносити радість!

Дуже важливо,щоб ця гра велася від імені іграшки - щоб саме іграшка попросила пограти з нею в хованки. Саме вона ставила запитання малюкові і хвалила його, а в разі потреби виправляла: «Де я сховався? Назви! Справді, відгадав! Або: А ось і не відгадав. А не НА стільці була, а ЗА стільцем!

Крок другий.

Вам знадобиться:скриньку або коробку (у яку можна покласти іграшки), а також кілька іграшок.

Спочатку разом із дитиною домовтеся, де можна ховати іграшки у цій грі – проведіть «тренування». Попросіть дитину сховати іграшку вкоробку, накоробку, підкоробку, закоробку, у (біля)коробки, міжкоробкою та ведмедиком, передкоробки. Так Ви перевірите, чи розуміє малюк значення різних приводів, чи не плутає він їх.

Потім запропонуйте дитині сховати іграшку від Вас в одному з місць, які Ви вже визначили разом із ним. А Ви відгадуватимете, де вона.

Відверніться від дитини, дайте їй час сховати іграшку і запитайте: «Собачка на коробці? Під коробкою? Біля коробки? За коробкою? В коробці?". Коли дитина радісно скаже у підтвердженні Вашої відгадки «Так, собачка… (наприклад, у коробці)» поверніться та перевірте, чи справді іграшка в коробці. Якщо припущена помилка, то виправте - Ой, собачки немає в коробці. Де вона? Ось вона! За коробкою! Посадь собачку в коробку, а тепер - за коробку. Де вона зараз сховалася? Правильно, за коробкою!

Якщо дитині 4-6 років, то запропонуйте їй заховати від Вас кілька іграшок у різні місця (у коробку, біля коробки, за коробкою, під коробкою, на коробку тощо) і спробуйте відгадати, де що лежить. Потім поверніться і разом з малюком опишіть правильне місце розташування предметів: «Качечка в коробці. Бегемотик – за коробкою. Машинка перед коробкою. Собачка - на коробці. Змійка – під коробкою». Порахуйте скільки очок Ви отримали в грі (1 очко – це одна відгадка). Потім зміниться ролями.

У цій грі Ви зможете зрозуміти, наскільки точно, правильно, вільно Ваше маля вживає прийменники і в чому йому потрібна Ваша допомога.

Якщо дитина неправильно вживає прийменники, потрібно їй допомогти серією захоплюючих мовних ігор, які допоможуть уточнити і закріпити значення різних прийменників. Виберіть ігри зі списку нижче відповідно до тих проблем, які є саме у Вашої дитини (які приводи їм не освоєні).

Як проводити ігри із прийменниками?

Якщо дитина плутається у всіх приводах, то найкраще гра проводити по етапах – від простого до складного.

Етап 1 - ігри з прийменниками на, в, під, навколо– Ви їх знайдете у статті

Етап 2 - ігри з прийменниками між, за, перед– серію навчальних ігор Ви можете прочитати у статті

Етап 3 – це мовні ігри – плутанини з різними приводамиіз цієї статті. До цих ігор слід переходити тоді, коли дитина вже знайома з прийменниками і активно вживає їх у своїй промові, але ще припускається помилок.

Якщо дитина досить добре освоїв прийменники на, під, навколо, між, за, перед, то можна відразу ж переходити до третього етапу - тобто до ігор з цієї статті.

Найефективніше малюками освоюються приводи в активних діях самої дитини (у таких завданнях, як сховати, показати дію, знайти), а не в заняттях з книжок («покажи, де…»). Це означає, що малюк швидше засвоїть прийменник «на», посадивши іграшкового песика на будку, ніж розглядаючи картинку в книжці, на якій песик сидить на будці. Шлях тут такий:

  • від гри з іграшками та предметами (дитина сама активно діє предметами, розставляючи їх у потрібне місце і називаючи прийменник)
  • до розгляду картинок (де? назви)
  • до розв'язання задач без наочної опори – словесних задач без картинок та іграшок.

Буквально кілька активних мовних ігор можуть принести набагато більше користі в заняттях з трирічною дитиною, ніж тривале штудування з дитиною книжки про прийменники. Адже дитина найкраще пізнає світ і розвивається, граючи та активно діючи сама!

Ігри з прийменниками: ідеї для занять із дошкільнятами.

Гра із прийменниками «Живі картинки».

Одна з улюблених вправ дітей із прийменниками – це «живі картинки». Гра може проводитись у двох варіантах:

А) Діти (дитина) розігрують сценки - пантоміми, зображуючи дії Ведучий відгадує, що це за дія (ти поливаєш квіти Злійки, ти поклав ложку НАстіл, ти сховав щось ПІДстіл і т.д.) Потім вони змінюються ролями у грі. Можна розігрувати як окремі дії, і цілісні сюжети.

Б) Картинка – ілюстрація розповіді чи вірші викладається дитиною на магнітної дошці, фланелеграфі чи килимографі. Можна інсценувати ситуації на столі за допомогою реальних предметів під рядки віршів чи небилиць. Дитина викладає зображення – «живі картинки» відповідно до тексту вірша чи оповідання.

Прийменники у віршах та іграх з дітьми молодшого дошкільного віку (3-4 роки)

Вірші з прийменниками для дітей 3-4 років. З. Александрова. Що взяла – клади на місце!

Прочитайте вірш З. Олександрової та запропонуйте дитині розіграти її за допомогою реальних предметів та іграшок – лялькового взуття та ліжечка, справжнього гуртка, буфету, подушки. Відповідно до тексту вірша малюкові потрібно буде розмістити предмети.

Можна провести гру і так, щоб завдання з вірша виконувала лялька Оля, а потім малюк виправив її помилки та допоміг ляльці впоратися із завданнями мами.

Крок 1.Прочитайте вірш. Перед читанням поясніть малюкові, що слово «черевики» у вірші означає «черевики». Інсценуйте вірш.

Крок 2Виправте разом із дитиною помилки Олі – допоможіть їй все розставити на місця. Розкажіть разом із дитиною, куди потрібно було покласти кухоль (В буфет), подушку (НА ліжко), черевики (ПІД ліжко).

«Це Оленьці відомо:
Що взяла, клади на місце!
Тільки дівчинка мала:
Забуває, де взяла.

наліжечко ставить кухоль,
напаркет кладе подушку,
Ховає черевики вбуфет.
Все на місці чи ні?

Якщо мама промовчала,
Потрібно робити все спочатку:
набуфет нести подушку,
напаркет поставити кухоль,
Сунути черевики вліжко…
Здається, чи не так знову?

Оля дивиться винен:
Ні, стояло все не там.
Допоможіть їй, хлопці,
Все розставити на місця. (З. Александрова)»

Гра – плутанина із прийменниками для дітей 3-5 років. О.Валасіна. Пиріг.

Діти дуже люблять вчитися захоплююче, люблять гумор та несподівані моменти. Саме тому я написала для мовних занять з дітьми гумористичний віршик про прийменники. Цей вірш – плутанина, весела гра зі словами. Спробуйте і Ви пограти в цю веселу та корисну для розвитку мови дитини гру!

Для гри Вам знадобляться іграшки (картинки чи предмети): кішка, кошик, картина.

Прочитайте з малюком вірш і викладіть з допомогою предметів чи картинок те, що розповів хлопчик (за текстом віршування). Потім викладіть ті плутанини, які в нього вийшли. Запитайте дитину, що переплутав хлопчик? Нехай він виправить його помилки. Наприкінці вірша розставте всі речі на свої місця та назвіть з дитиною, де вони знаходяться (на стіні, під картиною, у кошику, біля кошика)

Текст вірша:

Якось я чекав гостей — багато дорослих та дітей.
Смачний яблучний пиріг дуже спритно я випек.
Витер пил і підлогу помив. І квіти скрізь полив.
Ось я подивився навкруги, склалися рядки раптом:
« настіні висить картина, а піднею стоїть кошик.
У того кошика кішка спить. Поруч із нею клубок лежить».
Ось і рима вийшла, дуже складно все склалося.
Щоб рядки не забути я вирішив їх повторити:
«Біля стіни стоїть картина, а під нею спить кошик.
На стіні клубок висить, кішка на клубку лежить».
Ой, слова всі заблукали і вірші не вийшли!
Що ж, доведеться мені знову ці рядки повторювати:
«На стіні висить кошик, а в кошику то картина.
Біля кошика кішка спить, а під нею клубок лежить».


Щось переплутав я. Допоможіть мені, друзі!
Разом будемо знову ці рядки повторювати:
" На стіні висить картина). А під нею стоїть … (кошик).
У тому кошику кішка спить. Поруч із нею ... (клубок лежить) ».
Ось тепер порядок повний! Чекає на всіх нас пиріг величезний!

Розгляньте картинки та знайдіть на них плутанини – небилиці. Назвіть разом із дитиною, де знаходяться предмети та де вони мають бути намальовані.

Гра з прийменниками для малюків. «Курочка та курчата».

Для гри Вам знадобляться іграшки або картинки: курка та курчата. Аналогічну гру можна провести і з іншими іграшками – наприклад, коза та козенята, кішка та кошенята, качка та каченята, овечка та ягнята (залежно від того, що є у Вас вдома).

Прочитайте дитині віршик (або заспійте пісеньку):

Вийшла курочка гуляти
Свіжої трави пощипати,
А за нею хлопці —
Жовті курчатки!

Ко-ко-ко, ко-ко-ко,
Не ходіть далеко,
Лапками гребіть,
Зернятка шукайте!

З'їли товстого жука,
Дощовий черв'як,
Випили водиці
Повне коритце!

Запропонуйте дитині заплющити очі, а Ви в цей час сховаєте фігурки курчат. Використовуйте для цього ті картинки та предмети, які є у Вас вдома (можна сховати за книжку, за іграшкове дерево, під ляльковою лавкою, на машині тощо).

Допоможемо курочці зібрати її діток. Де вони сховалися? (Попросіть малюка знайти курчат і назвати, де вони знаходяться): «Де сховалися курчата? Правильно, ось один – на ганку. А другий? Так, ЗА ганком. А третє курча де? Під будинком. На ставку. Під кущем. Звідки прибігло курча до мами — курочки? З-під будинку. А це звідки? Через кущ. А це курча де сховалося? На траві біля ставка тощо»

Мовна гра з приводом "за". Відгадай, хто сховався за будинком?

Ще один вірш, який чудово підходить для закріплення правильного вживання у мовленні дітей прийменника «за» — сховалися за будинком (за кущем, за машиною, за парканом та інші варіанти).

Ми зараз граємо в хованки,
А у грі одні загадки.
Не можу знайти я Сашка,
Настю, Діму та Наташу.
Нікого немає закущем,
Заганком та застовпом.
Мені трошки прикро,
Що друзів не видно.
Де тепер хлопців шукати?
Обійду все подвір'я знову.
Чиї ж ноги за машиною?
Там присіли Настя з Дімою.
Сашу де шукати з Наталкою?
Ось вони, в нашому під'їзді.
Не скажу я навіть вам,
Куди сховаюсь після сам. (В. Пузирєв)

Після читання вірша пограйте з дітьми у гру «Відгадай, хто сховався за домом» (за деревом, за кущем тощо). Для цього візьміть картинку, що зображує будинок, і картинки різних тварин і птахів. Ховайте по черзі картинки звірят і птахів за силуетом будинку так, щоб було видно лише одну частину зображення тварини. Щодо цієї частини діти намагаються здогадатися, хто сховався за будинком.

Аналогічно можна провести гру «Відгадай, хто сховався за кущем, (запарканом, задеревом)»

Приклад картинок для такої гри Ви знайдете

Прийменники в іграх та віршах з дітьми старшого дошкільного віку

(5-7 років)

Вірші з прийменниками для дітей 5-7 років. М. Яснов. Прийменники

Цей гумористичний вірш найкраще інсценувати із групою дітей. Але якщо Ви займаєтеся з одним малюком, то можна використовувати картинки та розташовувати їх на дошці або на аркуші паперу відповідно до тексту вірша. Або розіграти сценку з іграшками на столі.

Сидів перехожий налаві,
Тримав врук кульки.
А надлавою сидів шпак,
А під– лежав бульдог.

І той, у траві, що сидить під,
І той, що над, у листі,
Дивилися на того, хто на, -
Точніше на те, що в.

Тоді перехожий узяв кульок
І вийняв пиріжок.
Частину покинув над,частину кинув під,
А решта - врот.

І кожен почав жувати,
Точніше, один - клювати.
Довелося для цього йому
Злетіти та стрибати у.

Так теплий, м'який пиріжок
Був з'їдений від і до,
А зім'ятий маленький кульок
Потрапив до кишені пальта.

І полетів один над,
Інший поліз з-під
І поруч із третім побіг
За, перед -
І вперед! (Михайло Яснов)

Крок 1.Прочитайте вірш і запропонуйте пограти в нього – зробити «живі картинки».

Крок 2Перечитайте перші два чотиривірші і попросіть малюка викласти картинку (перехожий на лаві, в його руках кульок, над лавкою на дереві шпак, під лавкою собака)

Крок 4.Прочитайте останні чотиривірші і запитайте малюка, чи відгадав він, хто це такі і що вони роблять. Хто «полетів по – над»? По – це чому? (По небу) Над - це над чим? (Над листям, над деревами) Хто поліз з-під? З-під чого він виліз? (з-під лави) З ким він побіг? За ким? Перед ким? (Перед перехожим). Розіграйте сценку із іграшками.

Крок 5.Розкажіть цю історію своїми словами разом із малюком, розігравши міні-виставу — імпровізацію. Допомагайте дитині початком фраз: Одного разу перехожий…. Він сів... (куди?). Його бульдог ... (що зробив?) і так далі »

Вірші з прийменниками для дітей 5-7 років. У куща росте ромашка. Розвиваємо словотворчість і вигадуємо небилиці – вірші з прийменниками разом із дітьми.

Цей вірш легко інсценувати з дитиною.

Ідеї ​​для цієї гри з прийменниками:

Варіант 1.Виріжете з паперу прості силуети – ромашку, козирку, кущ, пташку, сорочку, річку, міст.

Варіант 2.Річкою може бути синя атласна стрічка або смуга паперу. Містом – цегла з будівельного набору. Кущом – зелений полуовал із картону. Букашкою може стати червоний маленький гурток, пташечкою – сірий овал середнього розміру. Сорочкою – силует із паперу у формі літери Т. Використовуйте предмети – заступники, що розвивають уяву малюків. І викладіть картинку відповідно до тексту вірша.

Укуща росте ромашки.
Підкущем сидить козирка.
Надкущем літає пташка.
накущі висить сорочка.

Чому? Та тому!
Тому що закущем
Біля річки, замостом
Сохне мокрий рибалок,
Без сорочки, без штанів.
Вдома вудочку забув
І руками риб ловив.
Так захопився, що спіткнувся,
Урічки в тузі сидить,
Сохне, мерзне і сумує.

Пограйте потім у небилиці - вигадуйте незвичайні рядки з прийменниками, які малюк буде інсценувати - викладати з картинок відповідно до значення прийменника.

Тут дуже важливо, що дитина при викладанні картинок орієнтуватиметься саме на значення прийменників, а не на звичну життєву логіку. Це найважче завдання.

Варіанти наших із дітьми плутаниць – небилиць за цим віршем для «живих картинок»:

Небилиця – плутанина із прийменниками 1.

Біля куща літає пташка.
На кущі росте ромашка.
Біля річки сидить комашка.
На мосту висить сорочка.

Небилиця – плутанина із прийменниками 2.

Під мостом висить сорочка,
На мосту росте ромашка.
За кущем сидить комашка,
Над кущем літає пташка.

Небилиця – плутанина із прийменниками 3.

На кущі ростуть комашки,
Під мостом ростуть ромашки,
Біля річки літає пташка,
А в річці мешкає комашка.

Зазвичай діти в 4-5 років охоче складають протягом цієї гри свої небилиці з прийменниками. Наприклад,

На сосні живе сорочка,
Під сосною висить комашка,
Біля сосни літає пташка
А в сосні росте ромашка!

Заохочуйте таку гру дітей зі словами. Вона свідчить про розвиток мовного чуття у дитини, допомагає їй експериментувати зі словами, звуками, складами, розвиває її мовні та творчі здібності. Записуйте небилиці - перевертні та інші твори дітей. Дошкільний вік – вік лінгвістичної обдарованості! Але він так швидко минає! Використовуйте його можливості на 100%!

Гра із прийменниками для дітей 5-7 років. "Кошенята".

Вам знадобляться:картинки «кошенята» (5 штук) або іграшкові кошенята (5 штук)

Прочитайте дитині вірш і попросіть його сховати кошеня (куди кошенята сховалися, малюк дізнається з вірша). Потім спитайте, звідки вибіг Сніжок? (З чобітка) А Мурзик звідки вистрибнув? (З кошика). Матрьошка звідки зістрибнула? А Василинка? А звідки вибіг Грицько? (З шафи).

Запропонуйте малюкові придумати нові місця в кімнаті, куди він сховав би кошенят і назвати (за шафою, між столом та кріслом, під диваном тощо)

Потім зіграйте з дитиною у хованки. Нехай дитина сховає кошенят, а Ви відгадуватимете і називатимете, де вони знаходяться. Потім поміняйтеся ролями. Обов'язкове правило у грі – називати місце, де знаходиться кошеня, словами. Тільки в цьому випадку вважається, що кошеня знайдено і можна помінятись ролями.

Вірш до гри з прийменниками «Кошенята»

Якось одні кошенята
Пограти вирішили у хованки:
Перший стрибнув вчобіток
Котик маленький Сніжок.
Мурзік сховався вкошику,
А підстолик Василинка.
З синім бантиком Матрьошка
Причаїлася увіконця.
Ну, а найшвидший Грицько
У шафу забрався, пустуня!
Ось як малі кошенята
Пограти вирішили у хованки.
Дуже довго їх шукали,
Тільки де вони, не знали,
Лише потім, до молочної миски
Прибігли швидко кицьки.
Раз два три чотири п'ять -
Ось і в зборі знову! (Є. Горьова)

Гра з прийменниками «Хова в лісі».

Цей вірш добре підходить для інсценування з групою дітей старшого дошкільного віку або для розігрування в театрі іграшок або театрі картинок. У ньому зустрічаються прийменники "в", "за", "на", "до", "під". Після інсценування можна вигадати нові місця, в які могли сховатися лісові жителі і назвати їх (в барлозі, в дуплі, під пнем, на гілці і т.д.)

Розповім я вам, хлопці,
Як грали звірі у хованки .
Зібралися вони в ліску.
Хто поховався закупини,
Хто надерево заліз,
Хто пішов глибше вліс,
А зелений крокодил
Він водив.
До кенгуру скакав синок,
Добіг і всумку стрибок!
ведмедик клишоногий
Сховався зататом.
А бобрята, як завжди,
Добігли доставка
І туди!
Ось жираф-акселерат
Зросту своєму не радий.
Де ж йому сховатися
Із висотою п'ять тридцять.
Передумав він грати:
«Краще спостерігатиму.
Мені з такого зростання
Все побачити просто».
Колючі їжаки
Сховалися підялинку.
Їх там зовсім не видно,
Вони як ялина – у голках,
А крокодил у хащі
Забратися не захоче.
І ось сидять їжака
І пошепки регочуть.
Образився Зелений,
Під ніс собі бурмоче,
Що він втомився і більше
Грати не хоче.
Грати сьогодні у хованки
Мені більше немає полювання,
Тепер мене нехай шукають»
І плюхнувся вболото. (А. Прокоф'єв)

Гра «Як тікала білка від лисиці»

У цій мовній грі малюк запам'ятовує дорогу білки та повторює її за картинками, використовуючи прийменники.

Гра з прийменниками «Знайди помилку» (для дітей 5-7 років).

Запропонуйте дитині знайти, яких помилок припустився Незнайко. Вигадуючи пропозиції з помилками, включайте типові помилки Вашого малюка. Доповнюйте ці складні для дитини випадки вживання прийменників просто веселими та легкими прикладами, щоб дитині подобалося грати у цю мовну гру та щоб посміятися разом із нею. Наприклад,

  • Ми пішли до магазину (ми пішли до магазину)
  • Я зірвав яблуко над деревом (я зірвав яблуко з дерева)
  • Пташенята випали від гнізда (пташенята випали з гнізда)
  • Я візьму іграшку біля шафи (я візьму іграшку з шафи)
  • Кішка стрибнула від стільця (кішка стрибнула зі стільця)

Вірші – загадка з прийменниками для дітей 6-8 років.

У 6-7 років дітей знайомлять з терміном «прийменник» і пояснюють, що прийменники-це «маленькі слова». Допоможе Вам у цьому вірш:

Удороги кіт сидить.
Задорогий будинок стоїть.
Додороги добігу,
Піддорогий перейду
Там підземний перехід.
Віддороги собака йде.
надорозі – постовий,
Наддорогий – хмари.
Ішли до дороги ми з тобою
Дві години здалеку.
Нам розповіді про дорогу
Дуже допомогли… ( прийменники)


Ігри з приводами завжди дуже цікаві та цікаві! Бажаю Вам та Вашим малюкам успіхів у оволодінні рідною мовою! І ще хочу сказати, що майже всі ці ігри можна буде проводити і іноземною мовою, коли малюк підросте.

Розділи: Логопедія , Корекційна педагогіка

Діти з недорозвиненням мови, які володіють вкрай обмеженим словником, не розуміють значень деяких навіть простих слів, відчувають великі труднощі у засвоєнні та вживанні слів із абстрактними значеннями, наприклад прийменників. Для дитини, яка ще не має у своєму словнику позначення багатьох навколишніх предметів і явищ, ці службові слова позбавлені предметного змісту і не виступають як самостійні слова.

У результаті роботи розширюється пізнавальна діяльність дітей, розвиваються вимовні повноваження, накопичується словник. На цьому етапі зручно провести роботу над прийменниками, над правильним їх вживанням та використання їх у реченні.

О.В.Правдина вважає це особливо важливим тому, що неправильне використання прийменників у мові, опускання їх зустрічається у дітей із загальним недорозвиненням мови частіше, ніж решта видів аграматизмів.

Помилки, пов'язані з труднощами у вживанні прийменників, І. Н. Садовникова також відносить до аграматизму.

У роботі над прийменниками розглядаються ті прийменники, які вживаються дітьми чи поєднуються коїться з іншими. Наприклад, часто діти замінюють прийменник з прийменником з (Прийшов з магазину; повернувся зі школи). Складні приводи через , з-під замінюються прийменником з (визирнув зі спини; вискочив із підлоги).

Працюючи з кожним прийменником спочатку відпрацьовується розуміння просторового значення прийменників. У міру того, як діти вчаться розуміти значення прийменників і правильно їх вживати, до завдань поступово включається інший прийменник, який раніше не вивчався.

У роботі з старшими дітьми слід приділити увагу питанню про подання про прийменник як окреме слово. У школі дітям доведеться зустрітися з правилом про роздільне написання прийменників зі словами. Це правило полягає в наступному: між прийменником і словом, до якого він відноситься, можна вставити одне або кілька слів. Труднощі для дитини поділу мовного потоку якісь окремі частини цілком зрозуміла. Адже в усному мовленні йому важливо просто висловити свою думку, замислюючись над тим, з яких «мовленнєвих відрізків» вона складається.

У роботі над прийменниками важливо:

  • формування уявлень про смислову значущість прийменників
  • формування навички правильного вживання прийменників
  • формування уявлення про прийменник як окреме слово

У роботі над смисловим значенням прийменників слідує:

  • розвивати та уточнювати просторові уявлення
  • переміщати різні предмети у просторі
  • визначати розташування предмета (його зображення)
  • визначати розташування предмета щодо іншого
  • впізнавати та вживати прийменники в усному мовленні без зорової опори
  • використання графічних схем та графічного зображення прийменників

Пропонується послідовність вивчення прийменників:

  • в, з, на, з
  • у, до, від
  • в, за
  • під, над, з-під
  • за, через
  • через, через

(Л.Н. Єфіменкова)

Р.І. Лалаева показує, що у роботі з усунення оптичних дислексій слід розвивати просторові уявлення та формувати мовні позначення просторових співвідношень, тобто. уточнювати розуміння та вживання прийменникових конструкцій та прислівників, що позначають просторові відносини. При визначенні послідовності роботи над прийменниковими конструкціями враховується послідовність їх появи в онтогенезі у дитини, тому спочатку вона пропонує відпрацьовувати прийменники В НА, ПІД з яскраво вираженим конкретним змістом, а пізніше - прийменники НАД, ІЗ, БЛИЗЬКО, ЗА, ПЕРЕД, МІЖ, ПО і ін.

Необхідно уточнити й віддиференціювати різні значення однієї й тієї ж приводу: так, спочатку необхідно відпрацювати розуміння і вживання прийменника – «В» у значенні місцезнаходження (де?), та був – у значенні напрями дії (куди?): лежить у столі; кладе до столу.

Як правило, порушення розуміння та вживання прийменникових конструкцій проявляється не тільки в неправильному використанні прийменників, але і в порушенні відмінкових закінчень. Тому роботу треба проводити не лише над засвоєнням значення прийменників, а й над правильним оформленням флексій у прийменникових конструкціях. Спочатку прийменник відпрацьовується з іменниками тільки одного відмінювання, поступово включаючи іменники інших відмін. Наприклад, спочатку «кладе в стіл, у шафу, в ящик», потім «кладе до книги, машини, сумки».

Використання прийменникових конструкцій доцільно давати в приглагольних словосполученнях, т.к. від дієслова залежить значення прийменника і відмінкова форма іменника: лежить (де?) у книзі; кладе (куди?) у книгу.

Робота над прийменником проводиться у двох напрямках: над уточненням його значення та над відмінковою формою іменника, з яким він вживається.

Матеріалом для роботи з прийменниками можуть бути ігри, загадки, фізхвилинки.

Зразкові види роботи

Ігри

Тема: прийменник (С)

    • Гра з м'ячем. Із чим п'ють чай? (З варенням).Із чим печуть пироги? (З м'ясом). З ким ти товаришуєш? (З Колею).
    • Гра "День народження". Що ти приготуєш для гостей? (Бутерброди – з сиром, торт – з кремом, пиріжки – з капустою, кекс – з горішками.)
    • Гра «Дружні хлопці». Діти стоять у колі і передають один одному іграшку зі словами: я гратиму з Танею, з Машею, з Дімою.
    • Що з чим? Каша - з олією, чай - з лимоном, коробка - з цукерками, чашка - з блюдцем, куртка - з капюшоном, пакет - з молоком.
    • "Знайди помилку" (увага до закінчення слів). Мама з донька пішла гуляти. Кішка з кошеня лакають молоко. Бабуся принесла сумку з харчами.

Тема: прийменник (НА)

    • Гра «На чому можна їздити?» з м'ячем. Лексична тема "Транспорт". Можна їздити на … (машині, поїзді, велосипеді, ...)
    • Гра "Що на чому?" із предметними картинками. (стіл, книга; дах, кішка; листок, дерево).
    • Гра "Що - куди" з демонстрації дії. Що куди поклали? (Книгу – на стіл; олівець – на склянку; квітка – на долоню.)
    • Гра "Де - що" по картинках. Де сидить жучок? (Жучок сидить на ромашці)де висить картина? (Картина висить на стіні).
    • Гра «Прикрасимо кімнату». Куди поставимо вазу із квітами?

Ціль: наочна демонстрація значення прийменників, закріплення прийменників та прийменникових конструкцій у мові.

Обладнання:іграшки чи маски (шапочки, костюми, нагрудні картинки); предмети-замінники або макети: дерева, пеньок, сонечко, купини, будиночки, хатинка, грубка; предмети: килимок, валянок, кошик; магнітофон.

Варіанти гри:

– логопед читає текст, діти зображують тварин та виконують їх дії
– діти виконують дії з іграшками
– проводиться розмова з питань після прочитання казки, робиться акцент на словосполучення з прийменниками, підбираються інші словосполучення аналогічних прийменникових конструкцій.

Текст:

«Одного погожого літнього дня зайчик вийшов погуляти.
Забравшись на високий пень, він став інших звірят кликати.
Біжуть грати його друзі: їжачок і лисеня,
Білченя спритне прискакало і ведмедик-ведмедик.

Грати хочуть звірята у цятки або в хованки.
Звірятам весело грати: між деревами скакати,
І стрибати по пеньках, і ховатися за купи.

Грали довго малюки. Ніхто й не помітив,
Коли вечір настав, і сонечко не світить.

Озирнулися малюки – страшно та прикро:
Тиша в лісовій глушині, будиночків не видно.

Куди ж їм тепер іти і як удома свої знайти?
І де ж будуть спалень для звірят маленьких?

Але тут у лісі звірята побачили хатинку!

Ніч прийшла, звірята сплять, тільки носики соплять. (Музика)
Спить на килимку лисеня, а в кошику спить їжачок,
Ведмедик маленький спати ліг у валянці.
І заснула білочка, причаївшись за грубкою.

Вранці промінь сонця заглянув у віконце.
Прокидаються звірятка, піднімаються з ліжечок:
З килимка схопилося лисеня,
З кошика – їжачок,
Руденька білочка вийшла з-за грубки,
А мишко маленький вибрався з валянка
Подивилися з віконця і побачили стежку.

До своїх будиночків звірята побігли з хатинки
І, побачивши своїх мам, розбіглися додому!
Дітей мами обіймали, але трошки посварилися:
Всім дітям треба знати – допізна не можна гуляти!

Загадки

«З господарем дружила, будиночок сторожила, живе під ганком, хвостик кільцем»

1. Хто це? (Собака)
(«Приходить» іграшковий песик.)
2. З ким живе собачка? (З господарем)
3. У кого з вас є песик? Значить, із ким із вас живуть собачки? (З Танею, з Дімою)
4. Де жив собачка в нашій загадці? (Під ґаночком)
5. Де ще можуть жити собачки? (У будці, в будці, в будинку)
6. Де живуть ваші собачки? (У будинку, у квартирі, у кімнаті)
7. Де ваші собачки люблять спати? (На дивані, на килимку)
8. Куди ми покладемо спати нашого песика? (На килимок)
9. Візьміть листочки паперу та намалюйте килимок для собачки.

Фізмінки

"Чайки літають".

Логопед дає інструкцію, діти зображують чайки.

- Чайки полетіли до вікно,
чайки полетіли на килимок,
чайки залетіли в будиночок,
чайки прилетіли по д дерево,
чайки полетіли над морем.

Зразкове заняття з дітьми 4 років

Тема:У кімнаті біля ляльки Свєти.

Цілі:

  • повторення слів на тему «меблі»;
  • закріплення прийменників в , на , під ;
  • робота над виділенням та виголошенням звуку «С»;
  • складання двоскладової пропозиції та короткої розповіді.

Матеріали:лялька, іграшкові меблі

Хід заняття:

1. У цій кімнаті живе лялька Світлана. Які предмети знаходяться у кімнаті? (Шафа, стіл, стілець, ліжко)
Як можна назвати це одним словом? (Меблі)
Де сидить Світлана? (На стільці)

2. У Свєти живуть зайченята, кошенята, каченята. Вони люблять ховатися. Вийшла Світлана з кімнати, а вони почали ховатися: кошенята – під стіл, зайченята – у шафу, каченята – під ліжко. Прийшла Світлана до кімнати, почала шукати малюків. Допоможемо їй.
Де кошенята? Де зайченята? Де каченята?
Знову Світлана вийшла з кімнати. Давайте пограємо у хованки! (Діти ховають малюків та промовляють, куди)

- А тепер знову допоможемо Світлані знайти малюків.

3. Світлана втомилася, хоче спати. Покладемо її в ліжко. Що робить Світлана? (Світла спить.) Який звук ви почули? (Логопед виділяє голосом "С")

4. Послухайте, що можна розповісти про Світлану та її малюків: У Свєти жили малюки – кошенята, зайченята і каченята. Якось вони сховалися. Світлана шукала їх. Ми їй помагали.
Хто жив у Свєти? Що вони зробили? Що робила Світлана?

(Діти відповідають питання, потім самі повторюють розповідь.)

5. Підсумок заняття.

Зразкове заняття з дітьми 6 років

Тема:Закріплення у мові прийменників У, К, ВІД.

Цілі:

  • закріпити уявлення про прийменники як про малі слова;
  • вчити складати пропозиції та схеми до них;
  • тренувати у визначенні місця слова у реченні;
  • розвивати пам'ять, увагу, мислення.

Обладнання:м'яч, схеми, чисті картки, фломастери, книжка С.Маршака «Де обідав горобець».

Хід заняття:

1. Сьогодні ми займатимемося з пропозиціями. З чого складаються пропозиції? (Зі слів)Наведіть приклади слів; пропозицій.

2. Гра «Слухняний м'яч»: діти перекидають один одному м'яч зі словами: «Літи, м'яч, від мене до …»

3. Які маленькі слова ми використовували? (Логопед вимовляє фразу та виділяє голосом прийменники: до, від)

4. Візьміть смужки, складатимемо схеми пропозицій.

До Тані прийшли гості .
__ ____ ______ ____.

– Скільки слів у реченні? (4 слова)
– Яке маленьке слово ви почули у цій пропозиції? (К)
-На своїх картках напишіть фломастером це слово; визначте його місце у реченні на схемі; покладіть цю картку на потрібну смужку.

До
__ ____ ____ ____.

– Про кого йдеться у реченні? Хто прийшов до Тані? Що зробили гості?

5. Наступна пропозиція:

Гуси опустилися біля річки .

(Кількість слів у реченні; визначення маленького слова, його місця у реченні)

6. Пропозиція:

Вітя відійшов від дому . (Аналогічна робота)

7. Подивимося, хто у нас найуважніший. Згадаймо вірші С.Маршака «Де обідав горобець?»

(Логопед читає по одному рядку, діти знаходять маленькі слова)

– Де обідав горобець?
У зоопарку у тварин. (В, У)

(Читання супроводжується показом ілюстрацій книги.)

Місто Нижній Новгород МБДОУ № 2 "Берізка"

У переважній більшості дітей з ГНР відзначається вкрай низький рівень розвитку щодо сприйняття простору та орієнтування у ньому. У них виникають труднощі у визначенні сторін простору (особливо правої та лівої); спостерігаються несформованість елементарних рівнів оволодіння простором, нерозуміння просторових відносин між предметами.

Несформованість просторових уявлень впливає на рівень інтелектуального розвитку дитини, що веде до появи порушень ігрової, конструктивної, графічної діяльності та рахунку.

Розвитку пізнавальної діяльності, подолання просторових порушень та підготовки дітей до такого складного виду діяльності, як лист, сприяють корекційно-розвиваючі ігри.

«Диво день»

Цілі:

  1. Вчити відбивати у мові просторові відносини між предметами, використовуючи слова: праворуч, ліворуч, вгору, вниз, зверху, знизу, ближче, далі;
  2. Використовувати у мові прийменники упорядкування пропозицій: над, під, на, в.

Обладнання:настінне панно – дерево; фігурки гусениць, яблук на липучках.

Вихователь пропонує послухати історію про веселі гусениці, які живуть на незвичайному дереві та дуже люблять ховатися. Діти називають місце розташування яблук, гусениць, хмари, грибів, квітки, використовуючи просторові прийменники та наречення.

Запитання:

  • Скільки гусениць з лівого боку дерева, скільки з правого?
  • Скільки гусениць повзе вгору, а скільки вниз?
  • Де знаходиться хмара, квітка по відношенню до дерева?
  • Ускладнення. Що змінилося на дереві? Зроби як було.

«Теремок»

Цілі:

  1. Вчити розрізняти прийменники над і під, правильно вживати їх з іменниками в орудному відмінку;
  2. Відбивати просторові відносини між предметами, використовуючи слова: ліворуч, праворуч, зверху, знизу.

Устаткування: картинка з будиночком; у віконцях будиночка – мешканці.

Вихователь пропонує розглянути новий будинок, де оселилися мешканці. З'ясовуючи місце розташування мешканців, діти визначають: хто над ким чи під ким оселився у новому будиночку, називають сусіда ліворуч чи праворуч.

Наприклад: Хто живе під білочкою?

«Заселіть будиночки»

Цілі:

  1. Уточнити і диференціювати значення прийменників на, над, під, з.

Обладнання:будиночки з віконцями для карток сюжетними картинками (з використанням у сюжеті даного приводу); картка умовним позначенням прийменника на даху будиночка.

Вихователь пропонує заселити квартири у нових будиночках мешканцями, виконавши одну умову: підібрати та розкласти картки у віконця будиночків, визначивши значення прийменника. Картки з умовним позначенням прийменника знаходиться на даху будинку.

«Маленькі слова в гостях у Мухомора»

Цілі:

  1. Вчити читати графічні схеми з прийменниками, використовувати ці прийменники у мові під час складання речень;
  2. Розвивати вміння словесно позначати просторові відносини між предметами, використовуючи прийменники над, під;

Устаткування: картки з прийменниками; картинки мухомора, метеликів, жука, гусениці, квітів на магнітах.

Вихователь пропонує пограти у хованки. На чудову галявину зібралися комахи, щоб помилуватися красенем мухомором. Але тут є «маленькі слова», які сховалися у схемах.

Діти перераховують прийменники, які допоможуть дізнатися, хто прийшов помилуватися дивом грибом. Вигадують пропозиції, використовуючи схеми. Називають, що і хто знаходиться ліворуч, праворуч від мухомору.

«Хова»

Цілі:

  1. Вчити читати графічні схеми з прийменниками, використовувати останні в мові під час складання речень;
  2. Розвивати вміння словесно позначати просторові відносини між прийменниками, використовуючи прийменники: за, на, через;
  3. Закріплювати та розширювати просторові прислівники: ліворуч, праворуч, зверху, знизу, вище, нижче.

Обладнання:картинка із зображенням тварин, що сховалися на сніговій галявині; схеми прийменників.

Вихователь вивішує картинку, на якій дикі звірі запрошують дітей пограти з ними у хованки. Діти шукають розташування тварин за допомогою «маленьких слів», які також сховалися на малюнку. Перераховують прийменники, які допоможуть дізнатися, хто де сховався. Складають пропозиції із цими приводами.

Запитання:

  • Хто сховався вище за всіх?
  • Хто ближчий до нас?

«Зашифрований лист»

Обладнання:картки, на яких зображено два предмети, та схема прийменника між ними.

Вихователь пропонує дітям прочитати послання. Наприклад, картка (мишка-схема прийменника через - шафа); дитина складає пропозицію: «Мишка виглядає з-за шафи». Можна запропонувати дитині самому вигадати і «написати» аналогічні послання з відомими йому приводами.

Ще з цієї теми:

На сучасному етапі розвитку освіти проблема адаптації дітей з мовними порушеннями до умов навколишнього життя має пріоритетне значення. Вирішення цієї проблеми стоїть на шляху індивідуалізованого, диференційованого та поетапного корекційного підходу до таких дітей у дитячому садку та в школі. Проблема формування граматичного ладу у дітей з недорозвиненням мови є однією з найбільш значущих у логопедії. Своєрідність оволодіння граматичним строєм мови проявляється у дітей із загальним недорозвиненням мови в уповільненому темпі засвоєння, у неузгодженості розвитку морфологічної та синтаксичної систем мови, у спотворенні загальної картини мовного розвитку. недорозвиненням мови до старших класів.

Проблема засвоєння дітьми із загальним недорозвиненням мови окремих розділів граматики є найменш вивченою. У роботах Н.С. Жуковий, В.А. Ковшикова, І.К. Колповський, Р.Є. Левіної, С.М. Шаховській та ін. при загальному недорозвиненні мови виділяється неправильне вживання прийменниково-відмінкових конструкцій в усному та письмовому мовленні дітей.

У більшості дітей з мовленнєвою патологією відзначається недорозвинення або несформованість просторових уявлень. Візуально-просторові психічні функції мають складний характер і базуються на виборі факторів, серед яких центральне місце займає «просторовий фактор», пов'язаний з переробкою інформації, що надходить від зорових, слухових і шкірно-тактильних. нервових закінчень, що використовуються для орієнтації у зовнішньому та внутрішньому просторі.

Ступінь виразності цієї несформованості різна і завжди відповідає тяжкості рухових і мовних порушень. В одних випадках діти не можуть у визначенні правої та лівої сторони тіла або предмета, в орієнтуванні в навколишньому просторі, в інших випадках – у розумінні та вживанні граматичних конструкцій, що позначають просторові відносини.

Найбільш уживаними граматичними засобами, що виражають у сучасній російській мові оптико-просторові відносини, є поєднання прийменників з відмінковими формами. Вживання прийменників становить значні труднощі для старших дошкільнят з недорозвиненням мови.

Порушення прийменникових конструкцій проявляється у вигляді наступних помилок:

а) пропуск або заміна прийменників. Найчастіше спостерігається опускання прийменників, З, відсутність прийменників НАД, БЛИЗЬКО, ПЕРЕД, ЗА, МІЖ, ЧЕРЕЗ. Заміна прийменників НА і НАД, ПІД і ПЗ, НА і В через змішування їх і в імпресивному мовленні через труднощі розуміння граматичних значень цих прийменників («на столі» замість «над столом», «по книжці» замість «під книжкою») ). У промові дітей часто відсутні складні прийменники ІЗ-ЗА, ІЗ-ПІД.

б) заміна однієї прийменниково-відмінкової конструкції іншою (будинок стоїть на річці).

в) неправильне вживання відмінкового іменника (Хлопчик біжить з собака).

г) неправильне вживання як прийменника, так і відмінкового закінчення (Собака їсть у миска).

Корекційна робота з формування прийменниково-відмінкових конструкцій у дітей здійснюється в процесі розвитку розуміння мови, розширення та уточнення словникового запасу, формування граматичних засобів мови, вимови та навчання грамоти, розвитку зв'язного мовлення. Метою корекційно-логопедичної роботи є формування у дітей правильного уявлення про лексичне та синтаксичне значення прийменника як засобу вираження зв'язку між словами у словосполученні. p align="justify"> Робота над прийменниками розглядається як складова частина роботи над зв'язком слів у реченні і включається в роботу з формування словозміни. Необхідність включення в логопедичні заняття вправ з прийменниковими конструкціями диктується необхідністю практичного засвоєння складніших морфологічних закономірностей. Оскільки прийменникові конструкції пов'язані з основними формами непрямих відмінків, рекомендується знайомство з приводами проводити на матеріалі словосполучень і нескладних фраз.

Відповідно до онтогенетичного принципу спочатку відпрацьовуються прийменники В, НА, ПІД з яскраво вираженим конкретним значенням, а пізніше - прийменники НАД, З, БЛИЗЬКО, ЗА, ПЕРЕД, МІЖ, ПО та ін. При цьому необхідно враховувати, що з прийменниками використовуються наступні відмінкові форми:

1) Родовий відмінок з прийменником У, що позначає місцезнаходження, з прийменником С, ІЗ, ДО зі значенням напряму дії (лежить біля паркану, бере з парти, з портфеля);

2) Давальний відмінок з приводом ПЗ (значення місцезнаходження), з приводом К (значення напряму дії). Наприклад: дорогою, до будинку, до машини тощо;

3) Знахідний відмінок з приводами В, НА, ЗА, ПІД (значення напряму дії). Наприклад: ставить на стіл, кладе на стіл, під стіл, за стіл;

4) Творчий відмінок з прийменниками ЗА, НАД, ПІД, ПЕРЕД (значення місцезнаходження), що позначає частину простору, в межах якого відбувається дія. Наприклад: лежить за книжкою, перед книгою;

5) Прийменниковий відмінок з прийменниками, НА, що позначають місцезнаходження предмета (лежать на столі).

З цих прикладів видно, що прийменниково-відмінкові конструкції позначають як місцезнаходження предмета, місце дії, так і напрямок. Один і той же прийменник, що вживається в різних прийменникових конструкціях, має різні значення. Наприклад, прийменник В з знахідним відмінком позначає напрямок дії, а з прийменниковим відмінком - місцезнаходження (кладе на стіл, але лежить на столі). Виходячи з цього, при проведенні логопедичної роботи необхідно уточнити та віддиференціювати різні значення одного й того самого приводу.

У більшості випадків порушення розуміння та вживання прийменникових конструкцій проявляється в неправильному вживанні не тільки прийменників, але й відмінкових закінчень. У зв'язку з цим проводиться робота як над засвоєнням значення прийменників, так і над правильним оформленням флексій у прийменникових конструкціях. Спочатку прийменник відпрацьовується з іменником лише одного відмінювання. Потім поступово включаються іменники інших відмін.

Вживання прийменниково-відмінкових конструкцій доцільно давати в приглагольних словосполученнях, тому що від характеру дієслова залежать значення прийменника і відмінкова форма іменника. Наприклад: лежить (де?) у портфелі, кладе (куди?) у портфель.

Особливо це важливо у конструкціях, що позначають напрямок дії. Вживання тієї чи іншої причини зі значенням напряму дії часто визначається словосполучення характером дієслівної приставки. У російській мові є певна відповідність у використанні дієслівних приставок і прийменників: Входить до будинку (в-в), виходить з дому (ви-з), підходить до будинку (під-к), відходить від дерева (від-від).

Кожен прийменник спочатку відпрацьовується окремо від інших приводів. Після ізольованої роботи над окремими прийменниками проводиться диференціація кількох прийменників.

На початковому етапі роботи з прийменниками можна використовувати такі види завдань.

На перші заняття виносяться найпростіші прийменники (наприклад: НА, ПІД), що позначають місце дії.

Робота проводиться поетапно. Спочатку уточнюється розуміння дітьми просторового розташування предметів, вираженого цими приводами.

Наприклад:

1. Логопед дає дітям «усічене» завдання:

Поклади гурток... стіл, а грибок... стілець.

І питає:

Зрозуміло, як треба виконати події? А тепер послухайте ще раз: «Поклади гурток на стіл, а грибок під стілець. - Поодинокі чи різні дії з предметами потрібно виконати? Чим вони відрізняються?

Таким чином, логопед вчить дітей диференціювати завдання, прислухатися до мовної інструкції, утримувати в пам'яті її послідовність.

2. Поступово завдання ускладнюються: у низці «маленьких слів» треба виділити, наприклад, слова ПІД чи НА. Почувши їх, наприклад, у ряду: на, з, під, на, навколо, між, над, на, дитина повинна ляснути в долоні.

У цьому етапі відбувається орієнтація на формальні ознаки звукового образу прийменника.

3. Потім дітям пропонується завдання на розуміння узагальненого значення прийменників НА, ПІД: Книга лежить на столі. А де ще може бути книга? (На стільці, на вікні, на полиці тощо) М'яч упав під стіл. Куди він ще може закотитись? (Під шафу, під ліжко, під лавку і т.д.).

Після навчального моменту в заняття обов'язково включаються вправи на закріплення правильного і свідомого вживання у промови прийменникових конструкцій, складання пропозицій демонстрації або аналогії. Широко використовуються у своїй підстановочні вправи. Наприклад, дітям потрібно вставити пропущений привід.

Правильність засвоєння навички контролюється завданнями на вибір прийменника, що відповідає заданій ситуації, наприклад: Яблука лежать під столом, кішка сидить на столі. Які «маленькі» слова треба змінити?

Можна використовувати і такий вид роботи: роздати дітям по 2 предмети (м'яч та іграшка, коробка та олівець тощо), запропонувати самостійно продумати, а потім продемонструвати ряд дій із використанням цих предметів. Потім запропонувати їм скласти пропозицію так, щоб у ній обов'язково було одне з «маленьких» слів – НА, ПІД. Наприклад: Я поклав картинку на книгу, м'ячик під шафу і т.д.

Найбільш перспективним у роботі з формування прийменниково-відмінкових конструкцій є використання провідної діяльності дітей дошкільного віку – ігрової. Будь-яка гра є діяльність. За її розумінні відкриваються широкі можливості застосування гри у корекційних цілях. Беручи участь у іграх, діти із задоволенням входять у процес навчання. Діяльність, пов'язана з творчістю, з можливістю щоразу додавати щось нове, для дитини цікавіша, ніж дії за суворими правилами та шаблонами. У логопедичних іграх часто зустрічаються незнайомі хлопцям слова, і з'являється привід для спільного обговорення, уточнення, пояснення незрозумілих слів і спонукання дітей самим ставити питання, що стосуються тексту гри. У багатьох випадках потрібен активний пошук та вживання слів за заданими ознаками (антоніми, синоніми, споріднені слова тощо), що призводить до добрих, стабільних результатів корекції.

Прийменники, як відомо, допомагають висловити різноманіття відносин між предметами навколишньої дійсності і є знаряддям, за допомогою якого досягається поєднання слів і будується висловлювання. Діти з ГНР часто їх опускають чи сприймають як частину слова. Прийменниково-відмінкові конструкції є складними для дошкільнят, їх засвоєння відбувається протягом тривалого часу. Тому гра має бути організована так, щоб смисловий центр висловлювання припадав на прийменник. Тут для дитини важливо зрозуміти, що привід - хоч і маленьке, але має самостійне значення слово і заміна одного прийменника іншим змінює сенс висловлювання, а це, своєю чергою, змінює дію з предметом.

Планомірна і систематична робота з формуванню прийменниково-відмінкових конструкцій з дітьми допомагає скоригувати граматичний лад мови, розвинути монологічну мову дітей, формує передумови для успішного навчання у школі.

Література:

1. Селіверстов В.І. Ігри у логопедичній роботі з дітьми. - М: Просвітництво, 1987.

2. Уварова Т.Б. Наочно-ігрові засоби у логопедичній роботі з дошкільнятами. - М: ТЦ Сфера, 2009.

3. Гвоздєв А.М. Питання вивчення дитячої мови. - М., 1961.

4. Лалаєва Р.І., Серебрякова Н.В. Корекція загального недорозвинення мови у дошкільнят (формування лексики та граматичного устрою) - Спб, 1999.

5. Ткаченко Т.О. Логопедичний зошит: формування лексико-граматичних уявлень. - СПб, 1999.

6. Лопатіна Л.В., Серебрякова Н.В. Подолання мовленнєвих порушень у дошкільнят. - Спб, 2001.