Pipi dugi kviz čarapa. Scenarij zabave „Igranje s Peppy. I. Komunikacija teme i ciljeva lekcije

Oproštaj od ABC-a u 1. razredu. Scenarij

Panova Natalya Yurievna, učiteljica osnovne škole MBOU "Shakhovskaya srednje škole"
Opis posla: Ovaj metodološki razvoj detaljan je scenarij praznika, održanog nakon prvašića prvog proučavanja prve obrazovne knjige "ABC". Skripta može biti korisna učiteljima u osnovnoj školi, roditeljima i svima koji sudjeluju u organizaciji školskih praznika. Scenarij sadrži igre, uzbudljive zadatke, pjesme, sitnice, pjesme.
Ciljevi:- stvoriti uvjete za ponavljanje i učvršćivanje dječjeg znanja u kolegiju "Podučavanje čitanja i pisanja", kako bi se održao interes za učenje;
- oblikovati sposobnost komunikacije, razvijati kreativne sposobnosti učenika;
-gajiti pozitivan stav prema čitanju; s poštovanjem prema učiteljima, roditeljima.
Oprema: svečano uređena učionica: baloni, natpis „Zbogom, ABC!“, Slova djece od različitih materijala

Izložba crteža "Kroz stranice ABC-a", glazbeni dizajn, projektor, računalo, kostimi Pippi, Dunno, Matroskin Cat, ABC, Baba Yaga i Kikimora.
Napredak praznika
Uvodni dio.
Zvuči pjesma „Što uče u školi“, djeca sjedaju.
Učitelj, nastavnik, profesor: Dobar dan, dragi gosti i domaćini praznika. Danas se opraštamo od prve edukativne knjige - ABC. Ali naš rastanak nije tužan, već smiješan, jer vi ste naučili čitati i možete čitati bilo koju knjigu.
Zvuči pjesma "Pippi Longstocking", a Pippi izlazi.
Glavni dio.
Energičan: Pozdrav djeco, djevojčice i dječaci. Ja sam Pipi Duga Čarapa, najsmješnija i najcool djevojka na svijetu. Danas je praznik ABC-a, koji ste pročitali od korica do korica. Čestitamo na ovom događaju! Usput, jeste li vidjeli mog prijatelja Dunna?
Energičan: Uvijek je ovako! Čim se počne spremati - dotjerati, dok oblači kapu, oblači kratke hlače i veže cipele, propustit će cijeli odmor! Bilo da sam to ja - jedan, dva i gotovi ste.
Ne znam: Kako će propustiti odmor? I rekla je da smo prijatelji.
Energičan: Oh, momci, ovo je moj prijatelj Dunno! Zdravo prijatelju! (reci zdravo)
Energičan: Reci mi, Dunno, zašto si tako bezobrazan?
Ne znam: Jesam li loše odgojena?
Energičan: Da ti. Došli ste, ali niste pozdravili dečke.
Ne znam: Oh, koliko se momaka ovdje okupilo. Da, nisam se pozdravio, sad ću otići i pozdraviti se. (ide pozdraviti, Pipi ga slijedi).
Energičan:Što radiš? Pa ćete prije mirovine pozdraviti.
Ne znam:Ali kao? Ne znam drugi način.
Energičan: Nauči: izlaziš u sredinu i glasno vičeš: Zdravo! Čisto?
Ne znam: Zdravo! Čisto?
Energičan:
Ne znam: Bilo je razumljivo ne govoriti.
Energičan:Ne kažem mu, nego tebi.
Ne znam: Ne kažem mu, nego tebi. (pokazujući na jedno od djece)
Energičan: Ne kažem mu, nego tebi.
Ne znam: Da, ne kažem njemu, nego tebi. (Pokazujući na jedno od djece)
Energičan: Ti, Dunno, ti.
Ne znam: Ah, shvatio sam! Zašto toliko često gledate na sat?
Energičan: Pozvao sam ovdje još jednog prijatelja i on nešto odgađa.
Ne znam: A tko je to?
Energičan: To…. Dopustite mi da napravim zagonetku o njemu.
Zagonetka: Ovo je najpametnija mačka, živi u Prostokvashinu.
U selu ima kuću, u njoj je čisto i ugodno.
Kao u prsluku, prugast je.
Ovo je pametna mačka ... (Matroskin)
Ne znam:Mačka Leopolda.
Djeca: Matroskin.
Matroskin: Wow, jedva da sam imao vremena. Ja sam mačka Matroskin, zovem se. Oprostite mi što kasnim, nema dovoljno vremena: krava, moja voljena Murka, farma, a ja sam zapravo vidovnjak.
Ne znam: Hajde, ne vjerujem.
Matroskin: Ako želite, pokazat ću što mogu, sada ću pogoditi misli frajera. I pomozi mi s ovim ... ... ali barem tvoj šešir.
Ne znam: Moja kapa? A što je tu čarobno?
Matroskin: Sad ćete vidjeti. (šeće šeširom kroz učionicu, u to vrijeme učitelj uključuje razne pjesmice-misli djece, na primjer, "Hoće li to i dalje biti", "Računalo" iz crtića "Popravci", "Tata, daj mi lutka!")
Matroskin: I ja volim poklone.
Ne znam: A ja, ja poklon?
Energičan: Zašto je ovo poklon za vas?
Ne znam: I sama je rekla da je danas praznik, a za praznik se uvijek daju pokloni.
Energičan: Znate li uopće koji praznik imamo danas?
Ne znam: Nova godina.
Matroskin: Nova godina se događa samo zimi.
Ne znam: Tada se 23. veljače svim dječacima daju darovi.
Energičan: Opet, nisam dobro pogodio, pa ćemo vam sada reći momci i ja.
(Djeca recitiraju poeziju)
1 student:
Danas smo jako sretni
Svi dečki, tate, mame!
Pozdravljamo goste
Dragi učitelji!
Prvi razred, prvi razred
Pozvao sam vas na odmor!
2 učenika:
Na jesenski dan, na prekrasan dan
Plaho smo ušli u učionicu.
"ABC" - prvi udžbenik
Našli su svoje na stolovima.
3 učenika:
Zaboravili smo na loptu
Nije na vama i meni da sviramo
ABC nas u čarobnom svijetu
Vodit će sve!
4 učenika:
Slova, slogovi i zagonetke
Žive u dobrom ABC-u.
Na stepenicama, postupno
Odvedeni smo u svijet bajki.
5 učenika:
S ovom sam knjigom prvi put
Došla sam u svoj prvi, bistri razred,
Zaljubila sam se u ovu knjigu,
Proučio sam sva slova u njemu.
I kako sam sretan što kažem:
"Sad znam čitati!"
6 student:
Pročitali ste ovu knjigu
školarci jučer,
A danas je dan zbogom
s ABC-om, prijatelji!
Ne znam: Ura! Praznik ABC-a! Sjajno!
Ne znam:Oh, ljudi, potpuno sam zaboravio, imam pismo za vas od kraljice ABC-a. (gleda mu u džepove) Noge, glava mi je puna rupa, zaboravio sam ponovno sašiti džepove i izgubio pismo.
Energičan: Opet si sve pomiješao, ne znam.
Matroskin: I izgubio sam tako važno pismo. Što ćemo sada?
(Glazba uključuje Baba Yagu i Kikimora)
Baba Yaga:Oh, gdje nas je ovo dovelo? Da, ovdje imate odmor ... Kakva pametna i pametna djeca. Zar nisi to izgubio? (mahne slovom)
Ne znam: Vratite, ovo je pismo za dečke! (pokušava oduzeti)
Energičan: Čekaj, Dunno, pusti me da pokušam: Bako, Yagulechka, naša ljepotice, daj nam pismo, molim te.
Baba Yaga: Pogledajte što želite! Samo im dajte pismo! Trebamo to sami. (šapćući) Pa, usput, ok, vratit ćemo pismo ako se nosite s našim testom.
Ne znam: Snaći ćemo se! Momci, hoćete li nam pomoći?
Kikimora: Imamo zagonetke da vas provjerimo, niste li uzalud skoro godinu dana išli u školu, znate li sva slova na usta?
1) Aibolit sve prvo
Izgovorili su pismo ...
(I)
2) Obruč, lopta i kotač,
Podsjetit ćete se na pismo ...
(OKO)
3) Odavno je poznato svoj djeci:
Krava poznaje slovo ... (M)
4) Zuji već sat vremena
Na cvijetu je slovo ...
(Ž)
5) Stoji na jednoj nozi,
Guske vole pismo ...
(D)
6) Dobro za šištanje
U abecedi je slovo ...
(W)
7) Odmah ćete je prepoznati -
S dva oka pismo ...
(Yo)
8) Šetnje štapom, nažalost,
Kroz stranice pismo ...
(S)
Energičan: Bravo, momci, uspjeli!
Baba Yaga: Neka bude tako, pročitajte vaše pismo, ali mi ćemo vam svejedno pokvariti odmor. (napustiti)
Ne znam, Pipi, Matroskin, pročitao sam pismo.
Energičan: Ma ljudi, kakva katastrofa! Baba Yaga i Kikimora oteli su kraljicu ABC! Ali što je s našim praznikom bez ABC-a?
Ne znam: Znam! Moramo spasiti ABC, jer se za to moramo nositi sa zadacima Baba Yage i Kikimore! Hoćete li nam pomoći?
Energičan: Dakle, prvi zadatak: pogodite zagonetku:
Da biste održali svoje zdravlje u redu
Ne zaboravi na ...... (punjenje)
Ne znam: Naravno, naravno, o punjenju!
Da nas ojača
Spretan, spretan,
Da odraste zdravo
Radimo vježbe. Pogledajte kako to radimo. (izvođenje vježbi)
Energičan: Bravo momci! Zadatak drugi: Igra "Odaberi".

,

,


Matroskin: Bravo, momci i snašli se u ovom zadatku! Zadatak treći: "Pogodi junaka iz bajke"
Čekali su mamu s mlijekom
I pustili vuka u kuću ...
Tko su to bili
Mala djeca? (Sedmero djece)
Pojedajući kolutove
Tip se vozio na peći.
Vozite se kroz selo
I oženio se princezom. (Emelya)
I zec i vuk -
Svi trče k njemu na liječenje. (Aibolit)
Otišao sam posjetiti baku,
Donijela je svoje pite.
Sivi Vuk ju je slijedio,
Prevaren i progutan. (Crvenkapica)
Blizu šume, na rubu,
Njih troje žive u kolibi.
Postoje tri stolice i tri šalice
Tri dječja krevetića, tri jastuka.
Valjda bez pojma,
Tko su junaci ove priče? (Tri medvjeda)
Rođena je majčina kći
Od prekrasnog cvijeta.
Dobro, dijete je jednostavno!
Beba je bila visoka oko centimetar.
Ako ste pročitali bajku,
Znate kako se zvala moja kći. (Palčica)
Ovaj nevjerojatni junak
S repom, brkovima,
Ima pero u šeširu
I sam sav u prugama,
Hoda na dvije noge
U jarko crvenim čizmama. (Mačak u čizmama)
Energičan: Ura! Završili smo zadatke Kikimore i Baba Yage!
Kikimora: Ta su djeca sve prošla. Nagađale su se čak i zagonetke i bajke. (uzrujan)
Baba Yaga: Ah-a-a, znam gdje su slabi: ovdje nitko ne zna poeziju! Teško ih je i teško pamtiti, za mene je to jednostavno nemoguće!
Energičan: Nećemo vam pričati poeziju, već pjevajte sitnice. (djeca pjevaju sitnice)
Razveselite uši
Slušajte pažljivo.
Pjevat ćemo sitnice za vas
Vrlo dobro!

Okupili smo se tata i mama,
Ali ne iz zabave.
Izvještavamo danas
O svojim uspjesima.

Danas smo u novoj odjeći,
I svi izgledaju sretno
Napokon, danas smo ispred roka
Naučio abecedu.

Probudi me noću
U samoj sredini
Reći ću ti abecedu
Bez i jednog oklijevanja!

Volimo samoglasnička slova
I svakim danom sve više
Ne samo da ih čitamo -
Mi pjevamo ova slova!

Sada tisuću riječi u minutu
Poput stroja za pisanje, i ja pišem.
Ja sam bilo koja od vaših knjiga
Progutat ću ga u jednom mahu!

Oprostit ćemo se od ABC-a
I odmahni rukom
I hvala deset puta
Recimo složno!

Pjevali smo ditties za vas
Je li to dobro ili loše
A sada vas pitamo
Da nas tapšate.
Baba Yaga: To je strašno! Baš grozno! Ne znam kako sada živjeti, ovdje jednostavno umirem! Izgleda da ćemo ovu školu morati zauvijek napustiti. (napustiti)
Završni dio.
ABC: Hvala vam prijatelji
Za to što ste me spasili.
Prošli ste sve testove
Baba Yagi i Kikimora nakon izvršavanja zadataka.
Uvijek budite ljubazni
Nikad se ne svađajte
I učite za petice,
Uvijek biti prvi.
Učitelj, nastavnik, profesor:
Danas je neobičan praznik:
Hvala ti, ABC.
Dao si toliko znanja
Momci će vas pamtiti.
ABC: Sretno na putu znanja! Kao uspomenu, želim vam svima uručiti potvrde koje potvrđuju da ste doista proučavali sva 33 slova ruske abecede i naučili čitati i pisati, kao i knjige kao uspomenu na ovaj divan dan! Sada ih možete i sami pročitati. (Predaje knjiga) Čitajte! Odgajajte pametnu djecu! Moram ići! Doviđenja!
Učitelj, nastavnik, profesor: Dečki, zapjevajmo zbogom ABC-u. (Pjesma "Zbogom ABC", tekst L. Nekrasova, glazba I. Kalashnikova)
Učitelj, nastavnik, profesor: Dečki, još jednom vam čestitam na prvoj školskoj pobjedi koju ste izborili svojom marljivošću, trudom i željom za učenjem. Naš se uzbudljivi praznik bliži kraju, pozivam vas za naš svečani stol. (Čajanka)

Svi znaju djevojku o kojoj je naš kviz. Tko je ne poznaje, jednostavno nema sreće. Postoje književni heroji, s kojima ste se upoznali u djetinjstvu, ostajete im prijatelji za cijeli život.

Peppy, Duga Čarapa, tko nije čuo to ime? Mislim da ih je vrlo malo. A izmislila ga je divna švedska dječja spisateljica teško izgovorljivog imena i prezimena Astrid Lindgren.

Astrid Anna, rođena Ericsson, rođena je 14. studenoga 1907. u gradu Vimmerby, a preminula je 28. siječnja 2002. Švedski književnik, autor niza svjetski poznatih knjiga za djecu, uključujući poput "Carlson koji živi na krovu" i tetralogije o Pipi Dugoj Čarapi.

Astrid je rođena u poljoprivrednoj obitelji. Lindgren je u zbirci autobiografskih eseja "Moji izumi" (1971.) napisala da je odrasla u doba "konja i kabrioleta". Obiteljsko glavno prijevozno sredstvo bila su konjska zaprega, tempo života bio je sporiji, zabava jednostavnija, a odnos s okolnom prirodom bio je puno bliži nego danas. Ovo je okružje doprinijelo razvoju ljubavi prema prirodi kod književnika.
Sama spisateljica svoje je djetinjstvo uvijek nazivala sretnim (u njemu je bilo mnogo igara i pustolovina, ispresijecanih radom na farmi i u njegovoj blizini) i istaknula je da joj je upravo to poslužilo kao izvor inspiracije za njezin rad. Astridini roditelji nisu samo osjećali duboku naklonost jedni prema drugima i prema svojoj djeci, već se nisu ustručavali pokazati je, što je u to vrijeme bilo rijetko. O posebnom odnosu u obitelji spisateljica je govorila s velikom simpatijom i nježnošću u svojoj jedinoj knjizi koja nije upućena djeci, Samuelu Augustu iz Sevedstorpa i Hannah iz Hulta (1973.).

Peppyjeva priča Duga čarapa ima neobičan početak. Stvar je u tome što je jednog dana 1941. godine kći književnice Karin oboljela od upale pluća. I dok je sjedila kraj kreveta pacijenta, Astrid je Karin pričala različite priče. Jedne od tih večeri Karin ju je zamolila da ispriča o djevojci Pipi Duga Čarapa. Ovo ime Karin je izmislila u pokretu. Tako je rođena ova divna nestašna djevojčica, koja se ne pokorava pravilima.

Nakon prve priče o Peppy, njezina voljena kći, Astrid tijekom sljedećih nekoliko godina pričala je sve više večernjih priča o ovoj crvenokosoj djevojčici Peppy. Na Karinin deseti rođendan, Astrid joj je darovala - stenografski zapis nekoliko priča o Pipi, od kojeg je potom za svoju kćerku (sa svojim crtežima) napravila samoniklu knjigu.

Pisac je rukopis o Pipi poslao najvećoj stockholmskoj izdavačkoj kući Bonnier. Nakon izvjesnog razmatranja, rukopis je odbijen. Astrid Lindgren to nije obeshrabrilo odbijanjem, već je shvatila da je skladanje za djecu njezin poziv. 1944. sudjelovala je na natječaju za najbolju knjigu za djevojke, koji je raspisala relativno nova i malo poznata izdavačka kuća Raben i Sjögren. Lindgren je osvojila drugu nagradu za Britt-Marie izlijeva svoju dušu (1944.) i svoj izdavački posao. Može se reći da je od ovog trenutka započela profesionalna aktivnost Astrid.

Prva knjiga iz serije Pipi, Pipi se nastanjuje u Pilećoj vili, objavljena je 1945. godine.

Pipi Duga Čarapa, ona je Peppilotta Victualia Rulgardina Crisminta Efraimsdotter Duga Čarapa, potpuno neobična djevojka. Živi sama u vili "Chicken" u malom švedskom gradu sa svojim životinjama: majmunom Nilssonom i konjem. Peppy je kći kapetana Ephraima Longstockinga, koji je kasnije postao vođa crnačkog plemena. Od svog oca, Pipi je naslijedila fantastičnu fizičku snagu, kao i kovčeg sa zlatom, koji joj omogućuje ugodno postojanje. Majka Peppy umrla je dok je još bila beba. Pipi je sigurna da je postala anđelom i gleda je s neba ("Moja majka je anđeo, a moj otac crnački kralj. Nema svako dijete tako plemenite roditelje").

No, najnevjerojatnija stvar kod Pipi je njezina živopisna i nasilna fantazija koja se očituje u igrama koje smišlja i nevjerojatnim pričama o različitim zemljama koje je posjetila sa svojim ocem-kapetanom te u beskrajnim praktičnim šalama, žrtvama od kojih postaju idioti.odrasli. Pipi dovode bilo koju njegovu priču do apsurda: nestašni sluga grize goste za noge, dugo ušasti Kinez na kiši se skriva ispod ušiju, a hirovito dijete odbija jesti od svibnja do listopada. Peppy se jako uznemiri ako netko kaže da laže, jer laganje nije dobro, samo ponekad zaboravi na to.

O Peppyju je snimljeno mnogo filmova. No, možda je jedan od najpoznatijih bio dvodijelni film "Pipi Duga Čarapa", koji je snimljen na Mosfilmu 1984. godine. Scenaristica i redateljica Margarita Mikaelyan uspjela je, kako nam se čini, pronaći jedinu istinsku, iskrenu, punu istinske burleske i humora, a istovremeno dirljivu intonaciju za Pipiinu priču. U filmu sudjeluju prekrasni glumci: Tatyana Vasilyeva kao Miss Rosenblum; Ljudmila Šagalova kao Fra Settergren; Elizaveta Nikishchina kao gospođa Laura; Lev Durov - direktor cirkusa; Leonid Yarmolnik - prevarant Blon; Leonid Kanevsky je lukav Karl.

Pipi je sjajno glumila Svetlana Stupak.

Tražeći od vas da riješite kviz Pipi Duga Čarapa, nadamo se da neće biti gubljenje vremena! Baš suprotno! Napokon, kao što je Peppi rekao:

“Odrasli se nikad ne zabavljaju. Uvijek imaju puno dosadnih poslova, glupe haljine i porez na kim. A ispunjeni su i predrasudama i svakakvim glupostima. " Pa krenimo na pravu stvar!

Kviz temeljen na priči A. Lindgrena "Pipi Duga Čarapa"

Pitanja za kviz:

1. Koji su glavni likovi priče?

2. Tko je Pipi Duga Čarapa? Koliko ima godina? Tko su njezini roditelji?

3. Tko su Tommy i Annika? Kako ih je Peppy upoznala?

4. Kako je izgledala Peppy?

5. Što je Peppy ponijela sa sobom kad je napustila očev brod?

6. Tko je stavio Peppy u krevet? A kako je spavala?

7. Što je "Syrk"? i što se tamo dogodilo?

8. Kako je Peppy spasio djecu iz zapaljene kuće?

9. Zašto Pipi nije otišla s ocem?

10. Kamo su Annika i Tommy otišli s Peppy? I zašto ih je mama pustila?

11. Zašto je, prema junacima priče, loše biti odrasla osoba?

12. Za koga od junaka priče-bajke možemo reći da ima „toplo srce“? Dokazati primjerima.

13. Odgovorite na Tommyjevo pitanje zašto Peppy trebaju tako pozamašne cipele.

14. Prema Pipi, "nema bolje stvari na svijetu od biti ..." Tko?

15. „Pustila je kosu, a ona je zalepršala na vjetru poput lavlje grive. Usne je obojila jarko crvenom bojicom, a obrve namazala čađom tako gustom da je izgledala jednostavno zastrašujuće. " Gdje je Peppy tako nestala?

16. Što je Peppy odgovorio na pitanje: "Živiš li ovdje potpuno sam?"

17. Prema Pipi, „ako sipate piljeni šećer. Iz situacije postoji samo jedan izlaz ... ”Koji?

18. Gdje će Peppy boraviti dok ne postane umirovljenica?

19. “Svrbi me cijelo tijelo, a oči se neprestano zatvaraju kad zaspim. Ponekad štucam. Ja razumijem da je. Vjerojatno imam .. ”Koju je bolest nazvala Pipi?

Odgovori:
1. Peppy, Annika, Tommy, gospodin Nilsson, Konj itd.

2. Djevojčica. Ima 9 godina. Majka joj je umrla kad je bila vrlo mala. Tata je morski kapetan. Ali, jednog dana, za vrijeme jake oluje, odnio ga je val i on je nestao. Ostala je sama

3. Oni su brat i sestra. Živjeli smo u blizini vile "Piletina" koju smo sreli u šetnji

4. Dva pigtaila, nos od krumpira, pjege, različite prugaste čarape, velike crne cipele
5. Gospodine Nilson, veliki kofer pun zlatnika

6. Stavila se u krevet. Spavala je: noge na jastuku, a glava joj je tamo gdje ljudi imaju noge
7. Peppy je jahao konja, hodao po užadi, ometao snažnog muškarca

8. Nilsson joj je pomogao vezati uže za drvo i uz pomoć užeta i daske spasio djecu
9. Bilo joj je žao rastati se s prijateljima, nije željela da itko na svijetu plače zbog nje i osjeća se nesretno
10. Tommy i Annika bili su bolesni i blijedi. Stoga ih je njihova majka pustila da ode na crnački otok s Pipi i njezinim tatom, kapetanom Ephroimom
11. Peppy: "Odrasli se nikad zapravo ne zabavljaju ..." Annika: "Glavno je da ne mogu igrati."
12. Pokloni za Anniku i Tommy, kupili sve slatkiše za djecu u trgovini itd.

13. Radi praktičnosti: „Jasno je to raditi - radi praktičnosti. A zašto drugo? "- ovako je Pipi odgovorila na ovo pitanje.
14. "Trgovac"
15. Posjetite mamu Tommy i Anniku na šalici kave
16. “Naravno da nije! Živimo troje: Herr Nielse, konj i ja. "
17. Morate odmah posuti granulirani šećer. "Molim sve da obrate pažnju, ovaj put se nisam prevario, raspršio sam granulirani šećer, a ne grumen šećera, pa sam ispravio svoju pogrešku" - ovako je Pipi argumentirala svoje postupke
18. U šupljini hrasta
19. Bolest koja se naziva "kukaryamba"


" Akademija nevjerojatnih znanosti ":

Lekcija iz knjižnice o knjizi A. Lindgrena "Pipi Duga Čarapa "

Cilj: upoznavanje s djelom švedskog književnika A. Lindgrena

Smjer: promocija čitanja

Oprema:izložba spisateljskih djela, projektor, platno

Napredak događaja

Dobar dan svima koji su došli u našu knjižnicu! Prijatelji, volite li putovati? A neki od vas mogu znati gdje ste ljetovali (putovali?). A mi danas idemo zajedno na putovanje u Švedsku - rodno mjesto Astrid Lindgren. Puni naziv ove zemlje je Kraljevina Švedska. Glavni grad je Stockholm. Službeni jezik je, kao što pretpostavljate, švedski.
Glavno obilježje ljudi ovog naroda je točnost. Šveđani se trude biti precizni u svemu. Želite li biti u ovoj zemlji za vrijeme praznika?
Pa, idemo u Švedsku! Krenut ćemo u književno putovanje i posjetiti švedsku spisateljicu i malu mađioničarku Astrid Lindgren. Njezine su knjige poznate po cijelom svijetu, prevedene su na 80 svjetskih jezika. Ona ima vrlo smiješan nalog - Red osmijeha, koji djeca daju svojim omiljenim piscima. Astrid Lindgren nagrađena je glavnom nagradom za pripovjedače - Zlatnom medaljom H.K. Andersen kao jedan od najboljih dječjih pisaca na svijetu. Postoji čak i zvijezda na nebu koja je nazvana po njoj.
Astrid Lindgren rođena je 14. studenoga 1907. u južnoj Švedskoj, u gradiću Vimmerby, provincija Småland, u jednostavnoj seljačkoj obitelji. 1914. Astrid je krenula u školu. Dobro je učila, a posebno se literatura davala djevojci izumiteljici. Jedan od njezinih spisa objavljen je čak u novinama njezina rodnog grada. Astrid je svoje djetinjstvo smatrala neobično sretnim. Astridini roditelji nisu samo osjećali duboku naklonost jedni prema drugima i prema svojoj djeci, već se nisu ustručavali to pokazati, što je u to vrijeme bila rijetkost. Kao odrasla osoba preselila se u glavni grad Stockholm, gdje je dugo radila kao tajnica daktilografkinja u uredu svog supruga. Imala je dvoje djece: sina i kćer.

Jednog dana u ožujku 1944. Astrid Lindgren iščašila joj je nogu, a liječnici su joj rekli da ostane u krevetu tri tjedna.

Složite se: lagati tri tjedna vrlo je dosadno. Astrid je smislila što učiniti. Počela je zapisivati \u200b\u200bpriču koju je pričala svojoj kćeri. Bila je to bajka - Pipi Duga Čarapa. Knjiga je postala popularna brzinom munje.

Astrid Lindgrin napisala je mnoge knjige za djecu. Dečki, znate li koja je knjiga spisateljici donijela široku popularnost? (Dječji odgovori)
Tako je, bravo! Bila je to bajka "Pipi Duga Čarapa" Dečki, sjećate li se imena glavnih likova? (Odgovori djece) A glavni lik knjige je Peppy. “... Crvenokosa, vesela djevojka uspravnih pigtaila. Nosi različite čarape i prevelike cipele. Ima čitav kovčeg zlatnika, a može kupiti stotinu kilograma slatkiša za liječenje gradske djece. Ona praktički ne ide u školu, ali može prevariti bilo koju odraslu osobu ... "
(Pojavljuje se Peppy.)
Energičan:Ovdje sam! Pozdrav djevojke i dječaci, oni koji imaju 100 pjega na nosu i oni koji ih nemaju. Pozdrav, oni sa pigtails-om i mašnama, pozdrav svima, svima. Prepoznajete li me svi? Dobro napravljeno!
Ja sam Peppy - djevojka poput djevojke, iako ne najobičnija.
Knjižničar:Pozdrav Peppy, drago nam je što te vidimo. Dečki, nije nas posjetila samo djevojka, već djevojka čije se puno ime sastoji od šest riječi. Navedite njezino puno ime. (Dječji odgovori)
A puno ime ove djevojke je Peppilotta-Victualia-Rolgardina-Krusmunta-Efraimsdotter-Longstocking. Neobično ime, stvarno dečki.

Peppy, reci nam nešto o sebi.
Energičan:Sa zadovoljstvom. Imam 9 godina. Živim u svojoj vili, gdje radim što želim. Moj majmun živi sa mnom. Tko joj zna ime? (Dječji odgovori). Tako je, gospodine Nilsson, a imam i konja. Jako mi je žao. Da nemam mamu, ali imam tatu - kapetana, oluju mora. Istina, ogroman ga je val sprao s palube. Ali siguran sam. Da se moj otac nije utopio, već je doplovio do otoka i postao crnački kralj. Dečki, znate li da sam ja najjača djevojka na svijetu? Sumnjati? Ali ja sam, u šali, bacio na ormar lopove koji su se popeli do mene. Što ti kažem, čitaš knjigu o meni? (Dječji odgovori).
Knjižničar: Ali sada ćemo to provjeriti. Dečki, ali budite oprezni, Pipi je vrlo nestašna djevojka i smislila je takva pitanja ... Pažljivo slušajte i odaberite pravi odgovor.

Kviz

1.Gdje je živio Peppyjev konj?

    u dnevnom boravku;

    u staji;

    na terasi;

2. Koje je Peppy bilo omiljeno jelo?

  • krema od rabarbare;

    griz kaša;

    juha od povrća

3. Što je Peppy počastio policijom?

    lepinje;

    lepinje;

    gustiš;

    pita

4. Navedi novac koji je bio u upotrebi u zemlji u kojoj je Peppy živio.

    krunice;

5. Koju su igru \u200b\u200bdjeca igrali na Peppyjev rođendan?

  • nemojte kročiti na pod;

    nema virenja;

6. Što je Peppy htjela biti kad odraste?

    učitelj;

    morski pljačkaš;

    prava dama;

7. Koliko je godina imala Peppy?

    devet;

    dvadeset;

8. Gdje je Pipi razvaljala tijesto za tortilje?

    na stolu;

    na prsima;

    na podu;

9. Kako je Peppy voljela spavati:

    stavljajući noge na jastuk i pokrivajući glavu pokrivačem

    na podu ispod kreveta

    u vrtu u visećoj mreži

Bravo momci, riješili ste se ovog zadatka.

Dečki, sada ćemo riješiti križaljku "Peppy's trikovi".

Tko je pročitao knjigu o Pipi Dugoj Čarapi, lako će je riješiti.

Horizontalno:

    Kakvu je igru \u200b\u200bPeppy igrao s policajcima? (Salochki.)

    Riba s kojom se Peppy borio (morski pas.)

    Da je Pippina odjeća bila različitih boja? (Čarape.)

    Villa Peppy. (" Piletina")

    Škuna oca Pipi ("Skakač")

    Zemlja u koju je doplovila Peppy. (Veselia.)

    Što joj je Peppy objesila oko vrata u zvjerinjaku? (Zmiji.)

    Što joj je Peppy jednom stavila na glavu? (U banku.)

    Peppyjeva zagonetka: "Dolaze, dolaze, neće napustiti svoje mjesto." (Sat)

Okomito:

Riječ koju je izmislio Peppy ( Kukaryamba)

Knjižničar:Peppy, reci nam zašto si ponio ovaj kofer sa sobom.

Energičan: Ne sviđa li ti se moja aktovka? Tako je divan, možete igrati zanimljivo!

Knjižničar:Kako igrati?

Energičan: Kao ovo! Otvoriš, izvadiš što trebaš, zatvoriš opet.

Knjižničar: Je li to sve?

Energičan: Ne, onda je otvoriš, staviš sve unutra i zatvoriš.

Knjižničar:Kakva igra! Pa vi ste izumitelj!

Energičan: A u nju možete staviti i sve što želite: mjehuriće, kutije, staklenke, slatkiše. Imam još puno tajni, ali reći ću vam jednu. Na putovanja uvijek ponesem praznu bocu, jer me otac naučio da praznu bocu ne zaboravim.

Knjižničar: Zašto je potrebna?

Energičan: Niste nikada čuli za poštu boca? Dečki, je li netko od vas čuo za poštu s bocama? Kad zatraže pomoć, napišu bilješku. Zatvore ga u bocu i bace u more. Tada će pasti u ruke onih koji će vas spasiti. Kao ovo!

(Prilazi momcima.) Iz nekog razloga sjedite tužni, sigurno vas boli trbuh. Ja ću vam pomoći. Jako sam upućen u sve bolesti i mislim da trebate žvakati vruću krpu - ovaj alat sigurno će vam pomoći. Pokušao sam to puno puta.

Knjižničar: Oh, nemojte uplašiti dečke takvim savjetima.

Energičan: Šalio sam se. Kakav sam lažljivac, uvijek nešto sastavim. Da privuče pažnju.

Knjižničar: Mi također znamo. Da je vaša omiljena zabava darivanje.

Energičan: Da, točno je, i imam iznenađenje za vas. Imam stvari u koferima. Koji će vam biti korisni u školi, ali koji, pokušajte pogoditi.

1. Čarobni štapić

imam prijatelje

Ovim štapićem

Mogu graditi:

Toranj. Zrakoplov

I ogroman parobrod.

Da bi uspjela

Zahtijeva grafit i drvo.

2. Ovaj je predmet majstor za brisanje napisanog. (Gumica)

3. Isprva su to bile voštane ploče, na njima su pisali čeličnim štapićima, zatim su to bile ploče na kojima su pisali olovkom i prali se krpom, a sada su izrađene od papira. (Bilježnice.)

I na kraju, pogodite moju omiljenu zagonetku:

4. S nogama, ali bez ruku, s leđima, ali bez glave. (Stolica.)

Energičan: Kukaryamba! Kako ste pametni! To znači ići u školu! Pa, vrijeme je da krenem. Napokon, još treba puno naučiti i pronaći. Bila sam jako zainteresirana za tebe. Šteta je samo što me ne znaju sva djeca. Ali to je u redu. Čekam vas na stranicama moje knjige. Vidimo se.

Knjižničar: Zbogom Peppy! Čekamo vas više puta.

Književni kviz prema bajci Astrid Lindgren

"Pipi Duga Čarapa"

Svrha: upoznavanje s radom Astrid Lindgren, razvoj čitalačke kompetencije.

Zadaci: formiranje komunikacijskog, regulatornog, kognitivnog ECD-a.

Očekivani rezultat: formiranje kognitivne i socijalne aktivnosti učenika.

Pripremna faza kviza

1. Upoznavanje s pričom-bajkom "Pipi Duga Čarapa".

2. Priprema učenika za kviz pitanja.

3. Priprema prezentacije biografije pisca od strane kreativne skupine djece (tri učenika).

4. Izbor stručne skupine od učenika razreda.

5. Određivanje pitanja za kviz od strane stručnjaka pod vodstvom učitelja.

6. Poziv četiri do pet srednjoškolaca žiriju.

Glavna faza kviza

Oprema i materijali:

Projektor;

Šešir sa slikama Pipi, Tommyja, Annike, kralja Ephroima (po 5-6);

Listovi papira A 3, A 4;

Olovke u boji, flomasteri;

Povezi za oči;

Potvrde za pobjednike i slatke nagrade;

Vrpce u boji;

Četiri para cipela s visokom potpeticom;

Pokretna glazba.

Dizajn učionice: stolovi su raspoređeni za rad 4 grupe, stolovi za žiri.

Formiranje timova: učenici ulaze u razred i iz šešira uzimaju list papira sa slikom jednog od junaka. U skladu s odabranom slikom, oni sjede za stolovima.

Natjecanje 1.

Izbor imena, krilatice, amblema povezanog s junakom izvlačenja.

Predstavljanje naredbi.

Kriteriji ocjenjivanja: sudjelovanje u radu svakog člana grupe, korespondencija imena tima, krilatice, amblema junaku i njegovih osobina ličnosti.


Prezentacija rezultata rada kreativne grupe - prezentacija s biografijom Astrid Lindgren i komentarima na dijapozitive prezentacije:

Slide 1. Sve je počelo kad je snijeg pao na ulicu u Stockholmu. A najobičnija domaćica po imenu Astrid Lindgren poskliznula se i ozlijedila nogu. Ležanje u krevetu pokazalo se očajno dosadnim i Fru Lindgren odlučila je napisati knjigu.

Slide 2. Fru Lindgren napisala je svoju knjigu za svoju kćer i ... za još jedno dijete. Ista ona djevojka koja je bila prije dvadesetak godina.

Slide 3. U to se vrijeme Lindgren uopće nije zvala Lindgren, već Astrid Erickson. Rođena je 14. studenog 1907. u južnoj Švedskoj, u gradiću Vimmerby. Živjela je s roditeljima na imanju zvanom Nes.

Slide 4. Obitelj i njegova supruga Hannah imali su četvero djece: tomboya Gunnara i tri nerazdvojne djevojčice - Astrid, Stinu i Ingegerd.

Da, bilo je sjajno biti kćer Ericksonovih! A bilo je sjajno i zimi, zajedno s bratom i sestrama, ležati u snijegu do iznemoglosti, ljeti ležati na kamenju zagrijanom suncem, udisati miris sijena i slušati pjevanje kosca . A onda igraj, igraj od jutra do večeri.

Slide 5. 1914. Astrid je krenula u školu. Dobro je učila, a posebno se literatura davala djevojci izumiteljici.

Slide 6. U dobi od 16 godina, Fröken Erikson odlučio je započeti samostalan život. U novine najbližeg grada ušla je kao lektorica i prva je od djevojaka u tom kraju ošišala svoju dugu kosu.

Slajd 7. Kad je Astrid imala osamnaest godina, otišla je u potrazi za poslom u glavni grad Švedske - Stockholm.

Nakon duge potrage, Fröken Erikson pronašao je posao u Kraljevskom društvu automobilista. A nekoliko mjeseci kasnije udala se za svog šefa Sturea Lindgrena.

Slide 7. Tako je službenik Fröken Erikson postao domaćica Fru Lindgren. Vrlo neugledna domaćica koja je jednom napisala knjigu za svoju kćer.

Bila je to bajka - Pipi Duga Čarapa. Knjiga je brzo postala popularna.
Spisateljica je svoju junakinju opisala na sljedeći način: „... Ovako je izgledala: kosa boje mrkve bila joj je upletena u dvije uske pletenice, virene u različitim smjerovima; nos je izgledao poput majušnog krumpira, a osim toga, bio je išaran pjegama; bijeli su zubi blistali u velikim, širokim ustima. Bila je odjevena u plavu haljinu, ali očito nije imala dovoljno plave tkanine, ponegdje je vezela zakrpe. Na nogama je imala duge tanke čarape: jedna je bila smeđa, a druga crna. A činilo se da će ogromne cipele uskoro pasti ... "

Strip zagrijavanje. Predstavnici timova zatvorenih očiju crtaju Pipi (na A4 listovima).

Natjecanje 2.

Kviz o pitanjima:

1. Koje je puno ime Peppy?

(Peppilotta Victualia Rulgardeen Krisminta Ephraimsdotter Duga Čarapa)

2. Nacrtaj verbalni portret Peppy.

(Dva pigtaila, nos od krumpira, pjege, različite prugaste čarape, velike crne cipele).
3. Koji su glavni likovi bajke?

(Peppy, Annika, Tommy, gospodin Nilsson, Konj itd.)

4. Kako je Peppy upoznala Tommyja i Anniku?

(Tijekom šetnje).

5. Kako je spavao Peppy?

(Spavala je: noge na jastuku, a glava joj je tamo gdje ljudi imaju noge).

6. Kako je Peppy spasio djecu iz zapaljene kuće?

(Nilsson joj je pomogao vezati konop za drvo i konopom i daskom spasio djecu.)

7. Kamo su Annika i Tommy otišli s Peppy? I zašto ih je mama pustila?
(Tommy i Annika su bili bolesni, bili su blijedi. Stoga ih je majka pustila da odu na crnački otok s Pipi i njezinim tatom, kapetanom Efroimom).

8. Zašto je, prema junacima priče, loše biti odrasla osoba?
(Pipi: "Odrasli se nikad zapravo ne zabavljaju ..." Annika: "Glavno je da ne znaju igrati").

9. Po čemu se Pipi razlikuje od ostale djece. Ilustrirajte primjerima iz teksta.

(Važne su unutarnje razlike).

Natjecanje 3.

"Ples kralja Ephroima"

Svaka ekipa zamišlja i pleše na ples stanovnika Veselije koji je predložio voditelj.

Natjecanje 4.

"U ime Peppy"

Timovi dotjeruju jednog od učenika u Pipiju, vežu mašne, boje pjege, oblače cipele.

"Najjači"

Učenici Pipi uvlačenje konopa u parovima. Tada se natječu dva najjača učenika.

Rezimirajući.

Nagradni timovi.